Home Україна архітектурна Таємнича готика Миколаївського костелу

Таємнича готика Миколаївського костелу

Author

Date

Category

Багатьох гостей столиці Київ вражає своєю мультикультурністю та різноманітністю архітектури. Тут можна знайти безліч стилів та архітектурних ансамблів. А ще Київ – це місто контрастів. Типовим для нього є сусідство класичної будівлі ХІХ століття поруч із радянською хрущовкою і сучасною висоткою. Тому для деяких може стати сюрпризом те, що серед звичайних сірих будинків, не в історичному центрі, заховалось справжнє диво готичної архітектури – величний костел Св. Миколая.

Одне з найпопулярніших місць у Києві для фото в Інстаграм у будь-яку пору року – Миколаївський костел. Цей діючий римо – католицький храм, розташований на колишній околиці міста, є одним із двох у столиці, побудованих до 1917 року. Наразі його приміщення ділять між собою Національний будинок органної та камерної музики України і парафія Св. Миколая Римо – Католицької Церкви в Україні. Тож у прекрасному костелі можна відвідати як органний концерт, так і релігійну службу.

Ще здалеку від одного погляду на красу та пишність Миколаївського костелу починає перехоплювати подих. Це одна з найцікавіших споруд архітектури початку XX ст. Побудований у стилізованих готичних формах, храм  вирізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиції. Ззовні яскраву форму костелу надають високі стрілчасті шпилі. Фасади оздоблені великою кількістю різних скульптур і ліплених деталей, які змушують зупинитися та розглядати вражаючий декор не одну хвилину. Тут можна відшукати різноманітні алегоричні символи: зображення святих, ангелів, сцену розп’яття. А у самому центрі височіє постать архангела Михаїла – змієборця..

Цікавим є те, що інтер’єри та фасади костелу дуже контрастують між собою. Оздоблення всередині доволі стримане. Стіни, колони та арки виглядають вишукано, але скромно. Гармонійно поєднується із зовнішнім декором лише вхідна арка, де зображено ангела – благовісника з сурмою. Хоча ще однією окрасою собору є арка над вівтарем. Вона схожа на фантастичний прохід у казковий світ із книги “Володар перстнів”. Але головним чином в інтер’єрі звертають на себе увагу яскраві кольорові вітражі у вікнах та герби меценатів костелу над ними.

Історія заснування костелу

У 1886 році імператор Микола ІІ після коронації прибув до Києва. Католицька парафія стародавнього міста звернулася до царя з проханням про будівництво нової культової споруди для проведення богослужінь. Тому що місця для зібрань католицької громади у Києві катастрофічно не вистачало. Адже наприкінці ХІХ століття населення міста католицького віросповідання налічувало понад 33 тисячі чоловік! А через домінування православного духівництва свій костел вони мали лише один – Св. Олександра. І собор Св. Олександра, збудований ще в 1842 році, не міг розмістити усіх бажаючих, бо ледь вміщував 1500 осіб. І ось, після тривалого листування київського генерал – губернатора з представниками православної церкви та петербурзькими чиновниками, у 1887 році нарешті було дано дозвіл на будівництво костелу на околиці міста.

Спочатку переможцем конкурсу був обраний проект молодого 24-річного архітектора С. Воловського. Однак задля реалізації такої важливої споруди вирішили запросити когось більш досвідченого. Так головним архітектором храму став відомий автор Будинку з химерами – Владислав Городецький. Його роботи завжди відзначались сміливістю інженерних рішень та використанням найновітніших досягнень науки і техніки. Під час зведення та оздоблення храму використовували новий для того часу матеріал – бетон, а фундамент укріплювали залізо – бетонними конструкціями. На такий крок будівельники пішли через досить складні умови – заважали забудови навколо. Бетон, власником однієї з перших фабрик з виробництва якого був сам Городецький, застосовувався і для прикрашання фасаду усіма тими скульптурами та рельєфами, що милують наше око до сьогодні.

На закладання Миколаївського костелу у 1899 році прибули представники католицького духовенства та віруючі з усіх куточків України. На будівництво жертвували гроші як представники еліти, так і прості парафіяни: загалом було зібрано 510 тисяч рублів. Звичайно, особливе місце серед меценатів займали представники польської громади, чиї прізвища були добре знані серед мешканців Києва: Потоцькі, Олізари, Браницькі та інші. Спорудження собору було завершене у 1909 p. І хоча споруда ще не була до кінця добудована, 6 грудня стіни храму освятили. 

Подальша доля костелу

Після другої більшовицької окупації Києва у 1919 році, костел закрили. Тоді почалися репресії проти віруючих різних конфесій, але особливо тих, котрих вважали пов’язаними із Заходом, в тому числі і католиків. Через вилучення майна, що належало церквам, почалося протистояння духовенства з новою владою. Це призвело до хвилі арештів священослужителів. Серед затриманих був і настоятель костелу Св. Миколая Йосип Змигродський. У 1930 році він був заарештований втретє, за звинуваченням у шпигунстві на користь Польщі, яке тоді приписували багатьом «ворогам народу». Після вироку у вигляді семи років таборів, у 1935 році на Соловках обірвалося життя першого настоятелю собору.

Із 1936 року костел використовували як господарське приміщення та склади. Під час Другої світової від артилерійського обстрілу будівля була значно зруйнована. Після війни її відновили та розмістили в середині архів. У 1954-1956 роках були проведені ремонті та реставраційні роботи фасаду, після яких, на жаль, зникли унікальні вітражі. 

У 1980 році з Миколаївського костелу вирішили зробити Будинок органної музики та перебудували приміщення під концертний зал. І досі тут розміщується Національний будинок органної та камерної музики України. Тоді це вимагало проведення великої кількості робіт. Тому водночас з реставрацією проводилась і часткова реконструкція. Особлива увага приділялась естетичному оформленню. Для оформлення вікон були виготовлені кольорові вітражі. А чеською фірмою було сконструйовано великий концертний орган. Він складається з 3846 трубок різних розмірів, висота яких коливається від 13 міліметрів до 6 метрів. При конструюванні органу майстри намагалися наблизити його зовнішній вигляд до архітектурного стилю костьолу.

Цікавий факт

Під час візиту в Україну у 2001 році, Римський папа Іоан Павло ІІ вшанував увагою саме костел Святого Миколая у Києві.

Як дістатися костелу

Миколаївський собор знаходиться в Києві по вулиці Велика Васильківська, 75. Найзручнішим способом буде пройтися близько 7 хвилин від найближчої станції метро Олімпійська. Також власним авто можна доїхати від ж/д вокзалу «Південний» вулицями Жилянською та Антоновича, чи скористатися громадським транспортом, наприклад, маршрутним автобусом № 12.

Костел святого Миколая

  Київ (Україна)

Запрошуємо кожного доторкнутися до готичної старовинної архітектури Києва, яка вразить вас своєю пишністю, витонченістю та розкішшю! Гарні фото стануть приємним додатком та допоможуть залишити спогади про це прекрасне місце на все життя.

Текст та фото – Шабранська Вікторія

Kyiv
туман
1.1 ° C
2 °
0.6 °
100 %
2kmh
90 %
Вт
4 °
Ср
4 °
Чт
5 °
Пт
2 °
Сб
4 °

Популярне

Таємнича готика Миколаївського костелу

Багатьох гостей столиці Київ вражає своєю мультикультурністю та різноманітністю архітектури. Тут можна знайти безліч стилів та архітектурних ансамблів. А ще Київ -...

Останні коментарі

Перейти до панелі інструментів